Jánošík | JÁNOŠÍK 2017 – Gesto Fair play
16027
post-template-default,single,single-post,postid-16027,single-format-standard,qode-quick-links-1.0,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-11.1,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.1.1,vc_responsive

JÁNOŠÍK 2017 – Gesto Fair play

Uplynulý víkend sa konal II. ročník náročných pretekov JÁNOŠÍK – Slovak Xtreme Triathlon, ktoré boli záverečnou časťou triatlonovej série Oravaman Extreme Tour. Preteky sú výnimočné a náročné nielen kvôli náročnej a dychberúcej cyklistickej časti, ale aj pre nočné plávanie (štart o polnoci) a cyklistiku. Orientácia v noci nie je jednoduchá a vyžaduje si kvalitnú technickú a taktickú prípravu nielen samotného pretekára, ale aj jeho doprovodu.
21271102_275557539625367_20519315718994458_n
Preteky sprevádzalo chladné počasie s občasným dažďom. Teplota počas dňa bola okolo 12 stupňov. Posledných 10 km bežeckej časti vedie hrebeňom Malej Fatry od Veľkého Rozsutca až do Snilovského sedla (pod Chlebom). Na hrebeni bola hmla, veterno a chladno. Teplota sa pohybovala medzi 5-7 stupňov nad nulou. Pretekári počas celého dňa predvádzali skvelé výkony. Chladné počasie a dážď robili náročný terén ešte ťažším, avšak viacerým počas behu chlad vyhovoval a tak boli tohtoročné časy behu rýchlejšie než pred rokom. V cieli sa v novom traťovom rekorde objavil Zbigniew Mossoczy z Poľska, ktorý sa minulý rok umiestnil na treťom mieste. Jeho dobeh do cieľa bol plný emócií, aplauzu, dojatia a obdivu.

21272468_275557479625373_6569807896051961684_n 21272349_275569346290853_1103204864694054160_n

Neskôr večer, pri regenerácii na hoteli a diskutovaní s ostatnými pretekármi si Zbigniew uvedomil, že na cyklistike nechtiac vynechal stúpanie medzi Mútnym a Novoťou, ktoré má 17 %. Nevšimol si odbočku za Brezou a pokračoval rovno do Zákamenného. Trať si tak skrátil asi o 3 km a vynechal jedno náročné stúpanie. Po tomto zistení prišiel za riaditeľom pretekov a informoval ho o vzniknutom nedorozumení a povedal, že chce byť čestným pretekárom, ktorý poctivo zvládol celú trať. Počas behu si ešte Zbigniew omylom zabehol na chatu pod Chlebom, čím stratil cca 20 minút.  Zbigniew za neabsolvovanie celej trate získal DSQ, avšak bola mu udelená cena Fair play a od vedenia pretekov ako aj od publika zožal veľký rešpekt, uznanie za svoje rozhodnutie.

Česť, pokora, slušnosť a morálka, to sú zásady, ktoré by mal ctiť každý správny športovec.